Egy csipetnyi identitás...
2011.02.10.
Egy helyi gondolat, és nyomában egy igazi közösségi projekt története. Mindez egy hivatalos levéllel kezdődött...
Tisztelt Építési Osztály!
A Békásmegyer-Ófaluban élő lakosok kérését tolmácsolva az Óbor-kör Egyesület kéri Önöket, hogy III. kerület Békásmegyer-Ófaluban 9 db eligazító táblát elhelyezni szíveskedjenek. Ezek közül 5 db „Békásmegyer-Ófalu” feliratú helységnév tábla, 4 db pedig „Temető (alá) Friedhof” felirattal és nyíllal ellátott eligazító tábla.
A „Békásmegyer-Ófalu” feliratú táblákkal célunk, hogy az Ófalu identitását, az itt lakók összetartozás érzését erősítsük, a városkép/falukép fontosságát hangsúlyozzuk.
A „Temető (és alatta) Friedhof” német feliratú, nyíllal ellátott táblák pedig a Tamás Utcai Temető könnyebb megtalálását segítenék, amely autósok számára jelenleg nem könnyű feladat. Egyben jeleznék a település sváb hagyományait, ma is érezhető jellegét és a Németországból „hazalátogató” egykori őslakosok eligazodását is segítenék. A temető máig megőrizte az egykori svábok sírköveit.
Javaslattal is szeretnénk előállni a táblák kihelyezésének pontos helyére vonatkozólag, ezért minden helyszínen készítettünk digitális fényképet, amely a táblák elhelyezését segíti, és egyben a kérésünket teszik konkréttá. A digitális fotók felirata/neve utcanevekkel pontosan megjelöli a helyszínt, ill. utal a Temető táblákon a nyilak irányára (jobbra vagy balra kell mutatnia) is. A fotókat levelünkhöz csatolva elküldjük.
Várjuk kedvező elbírálásukat. A táblák kihelyezésében szívesen segítünk. A további sikeres együttműködés reményében:
Kovács Lajos, elnök
Békásmegyer-Ófalu, 2009-12-10
És a megvalósulás:
Tavaly egy „Óboros” morzsapartin merült fel az ötlet: ugyan miért nem jelöljük meg a falunkat helységnévtáblákkal? Hiszen nem mindenki tudja, még az se, aki itt él, hogy az ország egyik legnagyobb lakótelepét a Mező, az Ezüsthegy vagy a Pusztadombi utcánál elhagyva már az öreg Békásmegyer-Ófalu járdáit tapossa.
Bár a lakótelepnek áldozatul esett az egykori sváb falu főutcája, pontosabban annak egyik oldala, és az egykor Duna partig terpeszkedő szántóföldjei, maga a falu szinte érintetlen maradt. Csillaghegy felől, a magasfeszültség oszlopait elhagyva a Honvéd utcában ma már csak két őrt álló, öreg parasztház tanúskodik a múltról és a településhatárról. Az ötlet Magdi fejében született meg, Sanya kérvényt írt az Önkormányzathoz, Zsolt és Tibi rendszeresen érdeklődtek, kézbe vették az ügyet. Kérésünkre az Önkormányzat hamarosan kihelyezett 4 táblát — ezért köszönettel tartozunk — igaz, nem pont olyanokat, amilyenekre gondoltunk. Túl kicsik voltak, és inkább információs táblának tűntek… sebaj, majd mi rendelünk újakat! Két gyors árajánlatkérés, és máris dugába dőlt a terv –a hagyományos méretű, festett helységnévtáblák ugyanis nagyon drágák. „Húsvétra akkor is szép táblákra kell ezeket cserélni” – dörmögte Zsolt. Tibi sufnijában akadtak nagyméretű fémlemezek, Zsolt levágta, lecsiszolta, majd egy ismerős táblafestővel megfesttette őket. Elkészültek a tábláink. Nagypénteken már alig várta az „Óbor-kommandó”, hogy akcióba lendülhessen. Zsolt, Tibi, Sanya és István sötétedés után létrával, szerszámokkal és persze alkalomhoz illő kapucnis melegítőkben lecserélték a régieket nagyobb, jól olvasható, szabványos és tetszetős helységnévtáblákra. Így valósult meg egy jó kezdeményezés az Önkormányzat segítségével és a helyiek összefogásával. Szép jövőt Békásmegyer-Ófalu!Kapcsolódó cimkék
Kiemelt programjaink
-
Kolbászfesztivál 2024
2024.02.03.
-
Falunap 2024
2024.05.25.
Hírlevél feliratkozás
Ha az elsők között szeretne értesülni programjainkról, iratkozzon fel hírlevelünkre.